Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Przedszkole Miejskie Nr 14 im. Niezapominajki w Olsztynie

V Piątaki

W roku szkolnym 2019/2020 nasza grupa to „Piątaki” - oczywiście jesteśmy piątakami na medal. Uczęszczamy do przedszkola 4-ty rok i jesteśmy już jedną nogą w szkole. W naszej grupie uczą nas pani Gosia i Bogusia, wspomaga pani Ela a o czystość w naszej sali pani Magda. Obecnie rozpiera nas energia i chęć zdobywania wiedzy. Uwielbiamy aktywność ruchową, eksperymenty oraz ekspresję plastyczną, chętnie uczymy się języków obcych. Doskonalimy wzajemną współpracę z rówieśnikami w grupie przestrzegając kodeksu grupy. Jest to nasz ostatni rok w przedszkolu, więc staramy się wykorzystać ten czas na zdobywaniu wiedzy o otaczającej nas rzeczywistości poprzez aktywną zabawę.

AKTUALNOŚCI:

Dzień postaci z bajek

Utworzono dnia 06.11.2019

5 listopada 2019

Dzień postaci z bajek

PIĄTAKI – czy to Wy? Dziwili się wszyscy, wchodząc do naszej sali. Fantastyczne przebrania dodały dzieciakom energii. Pomysłem na dobrą zabawę było wybranie królowej, turniej superbohaterów i parada  księżniczek ze smokiem. Chwilą odpoczynku uraczył wszystkich, poprzez  swe czary, Harry Potter , a potem tańce i swawole przy świetle różdżki. Nie zabrakło też bajkowych zagadek i zdjęć na ścianceJ. A potem-iście bajkowa uczta! Dziękujemy rodziców za przygotowanie koszyczków i przebrań.

Dom Gazety Olsztyńskiej

Utworzono dnia 06.11.2019

30 października 2019

Dzieckiem być – dawne zabawki ludowe

Podczas odwiedzin Domu Gazety Olsztyńskiej PIĄTAKI przeniosły się w świat dzieci sprzed stu lat. Pani Hania, prowadząca, zapoznała przedszkolaki z codziennym życiem ich rówieśników w dalekiej przeszłości, prezentowała ówczesne sprzęty domowe i zabawki. W trakcie warsztatów dzieci wykonały zabawkę z papieru , cekinów i piórek- jesienną sowę.

Co to jest gluten?

Utworzono dnia 06.11.2019

23 października

CO TO JEST GLUTEN?

Na to pytanie wyczerpująco odpowiadała nam Mama Hani . Zaprezentowała plansze zbóż, które zawierają gluten oraz produkty spożywcze, które są tego białka pozbawione. Dzieci dowiedziały się o chorobie, na którą cierpi coraz więcej ludzi, również ich rówieśników. Na szczęście można uniknąć jej nieprzyjemnych skutków stosując odpowiednią dietę. Przedszkolaki miały okazję skosztować bezglutenowych płatków, herbatników  i babeczek z mąki tapiokowej i ryżowej, które okazały się równie smaczne, co tradycyjne.

Smaczne lody Manhattan

Utworzono dnia 29.10.2019

W piątek 25 października odwiedziła nas pani Ania ciocia Tosi - menadżer firmy Manhattan . Zaprezentowała nam krótki film ukazujący kulisy powstawania lodów w różnych smakach.  Dzieci zafascynowały roboty, które obsługują całą linię produkcyjną. Pani Ania pokazała też dzieciom jak powstaje reklama  - nie tylko lodów , o czym mogły przekonać się Piątaki projektując swoją własną reklamę.  Dzieci próbowały też wymienić produkty z których robi się lody - co też przyznam nie było łatwym zadaniem. Natomiast wszystkie dzieci zgodnie stwierdziły że uwielbiają lody wymieniając najsmakowitsze. Ponieważ wszyscy lubią lody pani Ania zaprosiła dzieci na degustacje lodów Manhattan , gdzie dzieci przygotowały swój własny deser  lodowy. Na zakończenie w podziękowaniu Piataki narysowały swoją kartkę do albumu w podziękowaniu dla pani Ani za ciekawie przeprowadzone zajęcie przybliżając dzieciom zawód menażera przy produkcji lodów.

czytaj dalej na temat: Smaczne lody Manhattan

Piątaki pamiętają

Utworzono dnia 29.10.2019

Włączając się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej Szkoła pamięta, 2 grupy:  Piątaki i Krasnale zorganizowały historyczny spacer śladami pamiątek i zabytków Dajtek. Dzieci odwiedziły nieużytkowany cmentarz założony w 1909r., zapaliły znicze na opuszczonych grobach, zobaczyły kaplicę pw. św. Jana Nepomucena, obelisk poświęcony mieszkańcom Dajtek poległym podczas I wojny światowej, poznały miejsce pochówku i życiorys długoletniego sołtysa wsi Dajtki – Alojzego Sadowskiego. Następnie udały się starą ul. Sielską pod ponad stuletnią kapliczkę. Przedszkolacy zatrzymali się przy kościele Matki Boskiej Różańcowej, zbudowanym w 1878 r., dowiedziały się o jego historii i wyposażeniu. Potem grupy przeszły wytyczonymi w średniowieczu ulicami: Konopną i Żniwną. Poznały historię zabytkowej dzwonnicy słupowej i krzyża. Po drodze zobaczyły miejsca, w których kiedyś znajdował się staw, remiza strażacka oraz szkoła. Dzieci zwróciły uwagę na dawną architekturę budynków mieszkalnych oraz zabudowań gospodarczych.

Dzięki takiej akcji dzieci pielęgnują pamięć o naszej historii.

Wycieczka do Sądu Rejonowego

Utworzono dnia 23.10.2019

16 października na zaproszenie taty Ignasia dzieci pojechały na zajęcia edukacyjne do Sądu Rejonowego w Olsztynie, Dzieci zasiadły w ławkach sali rozpraw gdzie poznały zadania sądu oraz przebieg rozprawy sądowej. Dowiedziały się jakie miejsca w sali rozpraw zajmowane są w trakcie rozpraw przez sędziego, prokuratora, adwokata, oskarżonego, świadków. Piątaki miały tez okazję przymierzyć strój sędziego tzw. togę, łańcuch z Białym Orłem, oraz stuknąć „młoteczkiem” aby zapanował spokój podczas przesłuchania. Dzieci odwiedziły też „niebieski pokój” gdzie przesłuchiwane są dzieci przez psychologa. Ogromne wrażenie na przedszkolakach wywarł „karcer” areszt dla przesłuchiwanych przestępców. Dzieci zrozumiały , że ludzie którzy nie przestrzegają prawa zostają ukarani.

Wycieczka na pewno niezapomniana i na długo zostanie w pamięci wszystkich. Ponadto przybliżony zawód sędziego zainspirował wiele dzieci do tego kim chciałyby zostać w niedalekiej przyszłości.

czytaj dalej na temat: Wycieczka do Sądu Rejonowego

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Listopad 2019
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Imieniny