Przedszkole Miejskie Nr 14 im. Niezapominajki w Olsztynie

AKTUALNOŚCI:

Tygryski pamiętają

Utworzono dnia 30.10.2019

Dnia 28 października 2019 roku w ramach akcji Ministerstwa Edukacji narodowej „ Szkoła Pamięta” Tygryski posprzątały najbliższe otoczenie Dębu Katyńskiego znajdującego się w ogrodzie przedszkolnym. Po skończonej pracy dzieci wysłuchały kilka wiadomości o osobie , której ten dąb jest poświęcony . Na koniec zapaliły znicz ku pamięci poległego oficera.

Leśne Ludki pamiętają

Utworzono dnia 29.10.2019

Przedszkole Pamięta!

25.10.1019r. Leśne Ludki wybrały się na Cmentarz Komunalny przy ul. Sielskiej w Olsztynie, który jest wpisany do rejestru zabytków, włączając się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła Pamięta”. Znajduje się tam wiele zaniedbanych grobów, o których nikt nie pamięta. Przedszkolaczki postanowiły posprzątać bezimienny i opuszczony grób. Pograbiły liście i wyrwały rosnącą na grobie trawę. Następnie udekorowały grób zniczami. Akcja ta przyniosła dzieciom wiele satysfakcji, czuły się szczęśliwe - wiedziały, że zrobiły coś naprawdę ważnego. Również rodzice byli bardzo dumni ze swoich dzieci.

Piątaki i Krasnale Pamiętają

Utworzono dnia 29.10.2019

Włączając się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej Szkoła pamięta, 2 grupy: Krasnale i Piątaki zorganizowały historyczny spacer śladami pamiątek i zabytków Dajtek. Dzieci odwiedziły nieużytkowany cmentarz założony w 1909r., zapaliły znicze na opuszczonych grobach, zobaczyły kaplicę pw. św. Jana Nepomucena, obelisk poświęcony mieszkańcom Dajtek poległym podczas I wojny światowej, poznały miejsce pochówku i życiorys długoletniego sołtysa wsi Dajtki – Alojzego Sadowskiego. Następnie udały się starą ul. Sielską pod ponad stuletnią kapliczkę. Przedszkolacy zatrzymali się przy kościele Matki Boskiej Różańcowej, zbudowanym w 1878 r., dowiedziały się o jego historii i wyposażeniu. Potem grupy przeszły wytyczonymi w średniowieczu ulicami: Konopną i Żniwną. Poznały historię zabytkowej dzwonnicy słupowej i krzyża. Po drodze zobaczyły miejsca, w których kiedyś znajdował się staw, remiza strażacka oraz szkoła. Dzieci zwróciły uwagę na dawną architekturę budynków mieszkalnych oraz zabudowań gospodarczych.

Dzięki takiej akcji dzieci pielęgnują pamięć o naszej historii.

Listopad 2019