baner przedszkole2

 

baner przdszkole8

 

baner przdszkole4

niezapominajki


Rekrutacja do przedszkolaWierni dziedzictwu

 

18 V 2018r. został zorganizowany "Rajd dla Niepodległej" - rajd rowerowy do Gronit dla dzieci i rodziców z grupy V. Celem rajdu było wyrobienie nawyku aktywnego spędzania czasu wolnego z dziećmi. Rajd poprzedziły zajęcia, na których miały możliwość poznania budowy roweru oraz poznania przepisów bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym jako rowerzysta.

Nasz rajd, to "Rajd dla Niepodległej" - wszyscy mieliśmy udekorowane w barwy narodowe  rowery - chorągiewki, balony w biało-czerwonych kolorach wyróżniały nas wśród innych. Tak wspólnie poznajemy naszą Małą Ojczyznę.

W Gronitach zebraliśmy się wszyscy - rodzice. dzieci i nauczyciele  - na placu zabaw. Na początku dzieci wraz z paniami szukały suchych gałęzi na ogrnisko. Następnie bawiły się w podchody. Dziewczynki wraz z p. Stasię chowały się w lesie, a chłopcy z p. Dorotką szukali ich. Były też zabawy z chustą animacyjną, przeciąganie liny, przerzucanie baloników wypełnionych wodą . Najwięcej radości jednak było podczas pieczenia kiełbasek przy ognisku.@@@@@@@@@@@@@@@@@@

Staś z grupy Misiaków razem z mamą brał udział w przygotowaniu pracy plastycznej pt. ,,100 lat Niepodległej”. Konkurs rozstrzygnięto w czasie XX Festynu Rodzinnego w Przedszkolu. Staś został nagrodzony upominkami, które wręczyła Pani Dyrektor. Gratulujemy!

  

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

15.05.2018
imieniny przedszkola - ,,NIEZAPOMINAJKI”
 Popatrzcie na zdjęcia…… I WSZYSTKO JASNE!@@@@@@@@@@@@@

14 Maja 2018 przestawiciele naszego Przedszkola uczestniczyli w Konferencji "Szkoła wspólnotą wychowującą i kształcącą dla Niepodległej" Wychowanie ku watościciom jako wyzwanie i zadanie szkoły.

Konferencja zorganizowana została przez Wojewodę Warmińsko-Mazurskiego i Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty.@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

Tworzymy FLAGĘ  POLSKI@@@@@@@@@@@@@@@

"Kto Ty jesteś? Polak mały"...

W Przedszkolu odbył się Konkurs Pieśni Patriotycznej. Dzieci zaprezentowały piękny, patriotyczny repertuar. Pieśni, tańce, wiersze w wykonaniu przedszkolaków na pewno pzostaną w pamięci wszystkich odbiorców - dzieci, Rodziców, zaproszonych gości. Popisy dzieci oceniało i nagrodziło Jury, w skłąd którego wchodziła m. innymi p. dyrektor Jolanta Drążek, p. Wanda Karwowska wicedyrektor SP nr 18 im. Orła Białego w Olsztynie oraz przedstawiciele Rady Rodziców. @@@@@@@@@@@@@

13 kwietnia DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR ZBRODNI KATYŃSKIEJ

10 kwietnia w naszym przedszkolu obchodziliśmy DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR ZBRODNI KATYŃSKIEJ. W tym dniu zajęcia poświęcone były symbolom narodowym Polski. Poznaliśmy także bliżej postać Podporucznika artylerii rez. Zenona RYMSZĘ, któremu poświęcony jest Dąb Pamięci w naszym przedszkolnym ogrodzie. Po zajęciach nasza grupa oraz koledzy i koleżanki ze starszych grup zebrali się przy Pamiątkowym Dębie. Dzieci wysłuchały kilku ciekawostek o Zenonie Rymszy a następnie zapaliły znicz i pamięć naszego rodaka uczciły chwilą ciszy. Wszystkie dzieci trzymały w rękach polskie flagi jako symbol jedności i patriotyzmu. Kształtowanie postawy patriotycznej w kontekście tożsamości narodowej jest bardzo ważne w naszym przedszkolu.

  

@@@@@@@@@@@@@

 

RODZIC JAKO NAUCZYCIEL – DZIADEK HANI
„POZNAJEMY ZAWÓD MYŚLIWEGO I LEŚNICZEGO ”
W dniu 22 marca  2018  grupę Leśnych Ludków odwiedzili niezwykli goście.  Był to myśliwy dziadek Hani z kolegą leśnikiem  . Dzieci z niecierpliwością czekały na gości , zerkając raz po raz w stronę drzwi-jakież było ich zdumienie gdy ich oczom ukazał się widok pięknie ubranego myśliwego wraz z ekwipunkiem. Przedszkolaki, mogły obejrzeć strój do codziennych polowań. Poznały także sygnały myśliwskie- mogły same nawet spróbować swoich sił na sygnałówce. Ale najważniejsze poznały bliżej rolę myśliwego i leśniczego w życiu lasu. Dzięki opowiadaniom mogły dowiedzieć się w jaki sposób myśliwi dokarmiają zwierzęta, co jest przysmakiem dzików,  saren, bażantów ale i jak należy zachowywać się w lesie gdy znajdą małe lub chore zwierzątka. Wizyta gościa uatrakcyjniona  była  zabawą w odgadywanie odgłosów zwierząt i ptaków, poznawanie jaj różnych ptaków. Na koniec czekała na Leśne Ludki jeszcze jedna niespodzianka. Z przykrytej kocem klatki wyłoniły się : kura, bażant oraz 3 króliki. Dzieci bacznie obserwowały zachowanie zwierząt w Sali, a jeden z królików zwiedził naszą salę i nie bardzo chciał wracać do klatki.
Zorganizowanie takiej wizyty u przedszkolaków okazało się dużym sukcesem, gdyż dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały myśliwskich opowieści i niechętnie się żegnały ze swoimi gośćmi pozdrowieniem myśliwskim "Darz Bór”.

  

@@@@@@@@@@@@@@@@@

22 marca 2018
,,WIELKANOC PO WARNIJSKU’’ U ,,BIEDRONEK’’
W strojach ludowych i przebraniach związanych z treścią przedstawienia starszacy nawiązali do tradycji ludowych z czasów, kiedy to Olsztyn był jeszcze wsią.
Gości powitaliśmy przyśpiewką ,,Dobry dzionek wom”.
 Zgodnie z treścią inscenizacji dzieci zaprezentowały potrawy spożywane w czasie trwania postu i w święta. Opowiedziały o smaganiu gałązkami wierzby, zabawie pisankami , szukaniu niespodzianek od zajączka i wstawaniu o świcie w Wielką niedzielę, aby muzyką i śpiewem obudzić pozostałych i razem i podążyć do kościoła na mszę rezurekcyjną.
Oprócz scenki teatralnej były tańce warmijskie i piosenka o tematyce świątecznej.
Dzieci wręczyły rodzicom wielkanocne koszyczki z pisanką, bazią i owocem głogu.@@@@@@@@@@@@@@@@

Powitanie wiosny w naszym przedszkolu było gwarne, zdrowe i kolorowe. Każda grupa prezentowała się w innym kolorze. My byliśmy dzisiaj ubrani na czerwono i przygotowaliśmy przekąski z wykorzystaniem produktów również w kolorze czerwonym, jak  pomidor, rzodkiewka, czerwona fasola a na  bazie pomidorów zrobiliśmy koktajl. Ozdobiliśmy wiosennie stół i zapraszaliśmy rodziców do smakowania naszych dań . Było miło, gdyż wszyscy zajadali ze smakiem a niektórym trudno było przestać….
Zanim jednak nastąpiła degustacja odbył się przemarsz ulicami osiedla. W tym roku nieśliśmy Marzannę, którą wykonała rodzina Michalinki.@@@@@@@@@@@@@@@@@

Podczas zabaw dowolnych ,,Biedronki’’ wykorzystały klocki i budowały nasz olsztyński ratusz.@@@@@@@@@@@@@@@@@

8 marca 2018 r.
TYDZIEŃ  RODZINY  u ,,Biedronek’’
Pani Kasia, mama Marty Wożniak poprowadziła w dniu dzisiejszym zajęcia w grupie.
 W roli ,,Rodzic  jako nauczyciel”- opowiadała o rodzinnej pasji do książek  pod hasłem ,,Czy warto czytać książki?”
Dzieci poznały rodzaje książek, ich przeznaczenie. Obejrzały dwie scenki teatralne;
-jedną z udziałem Marty o historii zajączka( bawimy się w aktorów i sami wymyślamy bajki )
-drugą, legendę warmińską M.Zientary Malewskiej pt.,,O szczurach w młynie”.
Wysłuchały krótkiej pogadanki dotyczącej życia i twórczości autorki.
Pani Katarzyna Woźniak osobiście znała siostrzenicę Pani Marii Zientary –Malewskiej.@@@@@@@@@@@@

Tygryski poznają swoje prawa...@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

Święto Babci i Dziadka
W zimowy miesiąc styczeń wpisane są takie  dni, które wzbudzają ogromne emocje –  to święto Babci i Dziadka. Dziadkowie to wielki skarb dla wnuków, oni czynią dzieciństwo udanym i szczęśliwym.
Dla swych wnuków mają zawsze czas, umieją pocieszyć, są cierpliwi, zawsze lepiej rozumieją a przede wszystkim bezgranicznie kochają. Dla nich wnuczęta są radością życia. Dlatego w podzięce za ich wielkie serce, w dniu 16 stycznia  2018r. odbyło się uroczyste spotkanie z dziadkami.  Seniorzy mogli podziwiać umiejętności swych wnuków prezentujących wiersze, piosenki, tańce i grę na instrumentach oraz inscenizację Jasełek. Mali artyści z dużym przejęciem i zaangażowaniem odtwarzali swoje role. W ten sposób mogli podziękować za trud włożony w ich wychowanie. Występ bardzo wzruszył gości.  Na koniec wszystkie wnuczęta  obdarowały swoich  bliskich własnoręcznie przygotowanymi upominkami. Goście ze wzruszeniem patrzyli na swoje pociechy i wielkimi brawami dziękowali za występy. Dopełnieniem uroczystych spotkań były słodkie poczęstunki oraz wspólne zabawy i tańce. Atmosfera była uroczysta, podniosła i pełna radości. Święto Babci i Dziadka to dzień pełen uśmiechu, wzruszeń i radości.@@@@@@@@@@@@
SPOTKANIE WIGILIJNEŚWIĄTECZNE PACZKI DLA POLSKICH  DZIECI NA LITWIE 

 Polska - moje miejsce na ziemi. Projekt edukacji patriotycznej

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

POLSKA MOJA OJCZYZNA

W związku z obchodami Narodowego Święta Niepodległości w dniach od 13 do 17 listopada naszym tematem kompleksowym była Polska oraz nasze miasto Olsztyn. Dzieci wysłuchały legend „Lech, Czech i Rus”; „Wars i Sawa”; „O smoku wawelskim”; „O św. Jakubie- patronie Olsztyna” itp. Odnajdywały Polskę na mapie, wskazywały jej kontury oraz odnajdywały rzekę Wisłę. Leśne Ludki utrwalały słowa Hymnu Narodowego oraz wysłuchały wiersze o Polsce. Wykonaliśmy toruńskie pierniki a także herb Olsztyna i pracę plastyczną „Polska-moja Ojczyzna”.

  

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

11 LISTOPADA – NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI.

9 listopada w naszym przedszkolu obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji wszystkie grupy w strojach galowych zebrały się, aby uroczyście świętować ten wyjątkowy dla nas – Polaków dzień. Uroczystość rozpoczęła się wspólnie odśpiewanym hymnem Polski. W trakcie występu, które przygotowały dzieci z grupy V i VI . Podczas występu dzieci poznały wiersze patriotyczne opowiadające o historii Polski, a także wysłuchały pieśni patriotyczne. Występ przedszkolaków, ich przygotowanie, zaangażowanie, postawa patriotyczna i artystyczny talent nagrodzony został gromkimi brawami.

Jak co roku po uroczystości wspólnie z zaproszonymi gośćmi m.in. z Jednostki Wojskowej i Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich dzieci udały do ogrodu przedszkolnego by zapalić znicz przy Dębie Katyńskim. W tym roku pamiątkowy znicz postawiły dzieci z naszej grupy – Julek oraz Maja.

  

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

Tradycją naszego przedszkola jest organizowanie różnorodnych uroczystości, udział w których wpływa na kształtowanie właściwych postaw, zachowań społecznych i wychowanie do wartości .

9 listopada Skrzaty przyszły ubrane do przedszkola odświętnie, na galowo z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Dzieci aktywnie uczestniczyły w obchodach Narodowego Święta Niepodległości poprzez przygotowany i zaprezentowany program artystyczny przez najstarsze grupy w przedszkolu. Skrzaty poznały elementy historii Polski - genezę Święta 11 Listopada, piosenki patriotyczne i tańce narodowe.

  

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

Tydzień patriotyczny

Z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości, w dniach 6-10 listopada u Tygrysków zorganizowany został  tydzień poświęcony patriotyzmowi. Poznawaliśmy symbole narodowe, słuchaliśmy pieśni żołnierskich oraz hymnu, kolorowaliśmy godło oraz wykonywaliśmy flagi. Próbowaliśmy dowiedzieć się, co to znaczy, że jesteśmy Polakami. @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

10 Lisopad 2017

Pani Dyrektor Jolanta Drążek odbiera z rąk Mazursko-Warmińskiego Kuratora Oświaty Certyfika Szkoła Wierna Dziedzictwu

  @@@@@@@@@@@@@@@@@@

10 listopada 2017r. grupy VI i V brały udział w uroczystości z okazji Nrodowego Święta Niepodległości w 22 Wojskowym Oddziale Gospodarczym.

 @@@@@@@@@@@@@@@@@@@

11 Listopad

NARODOWE  ŚWIĘTO  NIEPODLEGŁOŚCI

Tradycyjnie, w przedszkolu już od kilku dni przygotowujemy sie do Narodowego Święta Niepodległości. Tak prezentują się tablice z pracami plastycznymi przygotowanymi przez poszczególne  grupy.Także holl, sala gimnastyczna zostały udekorowane z tej okazji - czekają na zaproszonych gości i na nas. 

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

NA STAREJ FOTOGRAFII…

W pierwszym tygodniu listopada naszym tematem kompleksowym była RODZINA. Na podstawie starych fotografii, słuchanych opowiadań i własnych doświadczeń rozmawialiśmy o rodzinach wielopokoleniowych… o pradziadkach, dziadkach, rodzicach, rodzeństwu. Porównywaliśmy zabawy i zabawki z czasów, gdy nasi dziadkowi byli dziećmi, z tymi, które teraz są popularne. Dyskutowaliśmy o tym, po co robi się zdjęcia. Poznaliśmy także pojęcie „pokrewieństwo”. W tym tygodniu dzieci przynosiły swoje rodzinne zdjęcia i opowiadały kto na nich jest. Wszystkie dzieci bardzo zaangażowały się w zajęcia i zdobyły zdjęcia z najmłodszych lat zarówno swoje jak i swoich dziadków i pradziadków z czasów dzieciństwa.@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

DRODZY  RODZICE!!!!!

Pragniemy podzielić się z Państwem radosną informacją:

Kapituła Konkursu Certyfikat „Szkoła Wierna Dziedzictwu”, powołana przez Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty, po dokonaniu oceny formalnej i merytorycznej złożonej dokumentacji rekomendowała naszą placówkę do otrzymania Certyfikatu „Szkoła Wierna Dziedzictwu”. Na wniosek Kapituły Warmińsko – Mazurski Kurator Oświaty przyznał Certyfikat Przedszkolu  Miejskiemu Nr 14 im. Niezapominjki w Olsztynie.

Dziękujemy!!!!!!!!!!!!


Nasza strona wykorzystuje mechanizm plików cookies. W plikach cookies zapisujemy informacje służące do prawidłowego działania funkcjonalności strony, w celach reklamowych i statystycznych.

Akceptuję mechanizm cookies na tej stronie

EU Cookie Directive Module Information