Dzieciństwo bez próchnicy

DZIECIŃSTWO  BEZ  PRÓCHNICY

Cel projektu

Celem głównym Projektu jest obniżenie częstotliwości  występowania  próchnicy zębów u dzieci w wieku 0-5 lat.
 Korzyści z realizacji projektu:
- objęcie trwałymi działaniami edukacyjnymi dzieci przedszkolnych w wieku 3-5 lat na terenie całego kraju poprzez instytucje wychowania przedszkolnego oraz działania pośrednie prowadzone przez rodziców/opiekunów, lekarzy, i pielęgniarki. Bezpośrednie działania edukacyjne obejmą grupę ponad 1700 przedszkoli, a do dodatkowych 5000 placówek zostaną skierowane działania pośrednie. Docelowo liczba dzieci objętych różnymi formami edukacyjnymi wyniesie co najmniej 300 000.
- prowadzona działalność edukacyjna dzięki podniesieniu świadomości zdrowotnej beneficjentów (małych dzieci, rodziców, opiekunów, wychowawców/nauczycieli przedszkolnych, personelu medycznego) wpłynie na poprawę zachowań prozdrowotnych w odniesieniu do przestrzegania prawidłowej higieny jamy ustnej wraz z uwzględnieniem preparatów fluorkowych (past do zębów z zawartością fluoru również przez młodsze dzieci), wykształcenie właściwych nawyków żywieniowych (rodzaj diety) uwzględniających skład i sposób żywienia (pory dnia, częstość i konsystencja posiłków), przeciwdziałanie szkodliwym nawykom mającym wpływ na stan zdrowia jamy ustnej i okolicznych tkanek przez zwrócenie uwagi rodziców i opiekunów na problemy związane z profilaktyką stomatologiczną. Ponadto w środowisku rodzinnym oraz instytucji nauczania i wychowania będzie  promowała  równoległe współdziałanie ze stomatologiem i pediatrą w zakresie przeciwdziałania chorobom jamy ustnej, w szczególności próchnicy.

Realizacja projektu w  naszym  Przedszkolu...