baner przedszkole2

 

baner przdszkole8

 

baner przdszkole4

niezapominajki


Rekrutacja do przedszkola                                                „Kto wygra mecz?....Stomil”.

                                  Spotkanie z zawodnikami z Akademii Piłkarskiej Stomilu Olsztyn
W czwartek, 12 czerwca nasze Przedszkole odwiedzili, na zaproszenie naszej grupy, młodzi piłkarze Stomilu Olsztyn: Kacper Dzida, Dominik Wasiak, Julian Michalski, Damian Czyż i Kacper Grzeszczyk. Chłopcy pokazali Przedszkolakom z grup: III, IV i V elementy treningu, opowiedzieli o sobie, o klubie, w którym trenują, Przedszkolaki miały również okazję przećwiczyć sportowe okrzyki, obejrzeć sportowe trofea. Młodzi piłkarze zaprosili ochotników na wspólne ćwiczenia (takie jak chociażby slalom z piłką, czy też żonglerka) i zabawy z piłką, a podsumowaniem spotkania był mecz Gospodarze : Goście, który zakończył się wynikiem 4:2 dla Przedszkolaków.
Ciekawe i aktywne spotkanie z Piłkarzami przybliżyło Krasnalom, Leśnym Ludkom i Piątakom popularną dyscyplinę jaką jest niewątpliwie piłka nożna, Dzieci miały również okazję dowiedzieć się, że wyczynowe uprawianie sportu to ciężka, ale bardzo przyjemna „praca”.
Dziękujemy pani Annie Dzida za pomoc w zorganizowaniu spotkania.&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

W czwartek gr. V pojechała na Starówkę, zwiedzić zabytki miasta. Dzieci zobaczyły resztki średniowiecznych murów, przeszły ul. Prostą, Zatrzymały się przy starym ratuszu, podziwiając jego architekturę. W sercu miasta oglądały makietę Starówki, wskazywały miejsca, którędy szły oraz szukały drogi w kierunku zamku. Z ciekawością przeszły przez most zakochanych i zatrzymały się pod popiersiem M. Kopernika. W parku pod zamkiem oglądały pomnikowe drzewa. Na dziedzińcu dzieci zaglądały do studni a nawet dały zakuć się w dyby. Ze smutkiem przyglądały się miejscu, w którym kilka lat temu rosła rozłożysta lipa, powalona przez wichurę. Na zamku grupa odwiedziła wystawę poświęconą M. Kopernikowi, a także galerię portretów i epitafiów. W części etnograficznej dzieci obejrzały wyposażenie warmińskich chałup oraz sprzęt gospodarczy. Dowiedziały się m.in., co zawierała skrzynia posagowa oraz jak wyglądał proces obróbki lnu.

Wzbogacone w wiedzę o swoim mieście wróciły zadowolone do przedszkola.&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

Dn.5. VI. dzieci z gr. V i gr. VI pojechały na wycieczkę do Wioski Garncarskiej w Kamionce.

Po drodze podziwiały malownicze krajobrazy pogranicza Warmii i Mazur, słuchały legend o jeziorze Wulpińskim oraz o Tatarach a także historii wyspy Herty oraz ciekawostek o Olsztynku i Ameryce. Po dotarciu na miejsce, zwiedziły zabudowania gospodarcze: kuźnię, stodołę, teatr letni, ogród ziołowy, oglądały zdjęcia i opisy drzew i ptaków , domki dla owadów, przeszły trudny odcinek jaru strumyka; spacerowały ścieżką sensoryczną na boso; obejrzały warsztat garncarski. Przyglądały się spotykanym zwierzętom: myszy polnej, żukowi, ślimakowi, żabie. Słuchały śpiewu ptaków. W ogromnej sali wykonywały pod okiem fachowców prace z gliny.

Dzieci zajrzały do sklepiku oraz pracowni papieru czerpanego i pracowni krawieckiej.

W czasie przerwy na posiłek konsumowały poczęstunek przyniesiony z domu oraz bułeczki przywiezione z przedszkola.

W powrotnej drodze zajrzały do Huty Szkła w Olsztynku. Tam obserwowały niezwykle ozdoby wykonywane z piasku kwarcowego i wytapiane w temperaturze przekraczającej 1 300 stopni ciepła. Organizatorzy ogłosili konkurs, który wygrała Ula Sz – nagrodą była zabawka ze szkła.

Po powrocie do przedszkola dzieci zjadły obiad, odpoczęły w sali a następnie wzięły udział w zabawie tanecznej prowadzonej przez 2-osobowy zespół muzyczny.

Po tak wypełnionym wrażeniami dniu, wróciły z uśmiechem i miłymi wspomnieniami do domów zabierając ze sobą gliniane naczynia, które same ulepiły###################################################

W środę, 28 maja, w naszej grupie odbyły się warsztaty dla Rodziców i Dzieci, podczas których Piątaki wzięły udział w zabawie matematycznej "Jestem mistrzem w liczeniu". Wyniki matematycznych zmagań udowodniły, że po mistrzowsku liczą wszystkie dzieci uczestniczące w Warsztatach. Następnie, wspólnie z Rodzicami, Przedszkolaki wzięły udział w zabawach integracyjnych oraz zabawach  z emocjami na podstawie programu "Przyjaciele Zippiego".
 Na zakończenie wszyscy uczestnicy Warsztatów wspólnie pokolorowali mandale.
Wszystkim Dzieciom i Rodzicom dziękujemy za przybycie i aktywny udział w spotkaniu :).##################################################

Piątaki w Szkole
W środę, 28 maja Piątaki odwiedziły uczniów klasy I Szkoły Podstawowej nr 18, którymi opiekuje się pani Urszula Niemiro. Przedszkolaki wzięły udział w zajęciach „Różni a jednak tacy sami?”, wspólnie z Pierwszakami bawiły się, rozmawiały, pracowały w zespołach. Dzięki wizycie w Szkole, Piątaki miały okazję zobaczyć szkolną klasę, obejrzeć podręczniki, poznały zasady obowiązujące podczas szkolnych zajęć. Po spotkaniu z Pierwszakami, wszyscy zgodnie przyznali, że w Szkole jest fajnie i bardzo chętnie będą do niej od września uczęszczać###########################################

„Na Warmii … dawno, dawno temu”
We wtorek, 27 maja, Piątaki wybrały się do Olsztyńskiego Teatru Lalek na przedstawienie „Na Warmii… dawno, dawno temu”. Jest to spektakl oparty na trzech baśniach Marii Zientary Malewskiej. Ich akcja rozgrywa się nie za siedmioma  górami, nie za siedmioma rzekami, ale na Warmii. Aktorzy opowiedzieli Przedszkolakom o jeziorze Łansik (Linowskie), kryjącym tajemnice sympatycznego rodzeństwa i złej czarownicy, o jeziorze Skanda, wokół którego ongiś rozłożyli się rozbójnicy i tam więzili olsztyńską burmistrzankę oraz o maleńkim jeziorze Karaśnik, niedaleko którego wciąż stoi murowana kapliczka, upamiętniająca mogiłę pustelnika pokutującego za grzeszne życie i tam – jak chce baśń – pochowanego. Spotkanie z twórczością Marii Zientary – Malewskiej było dla Piątaków niepowtarzalną okazją do poznania historii Warmii zaklętej w baśniach i legendach.
Bardzo dziękujemy pani Annie Lisewskiej i pani Annie Zarzyckiej za pomoc i opiekę podczas wyjazdu.#################################################

W środę gr. V. pojechała do Komendy Policji przy ul. Pstrowskiego. Pan Krzysztof, oprowadzający, pokazał pojazdy używane przez jednostki mundurowe. Dzieci wsiadły do samochodu policyjnego, a następnie, z kierowcą zrobiły przejażdżkę quadem oraz motocyklem.

W budynku pokoszarowym oglądały sprzęt używany przez jednostki specjalne- tarczę ochronną, broń, ogromny młotek oraz taran. Niektórzy brali ciężki karabin i namierzali cel. Od obecnego na sali antyterrorysty dowiedzieli się o jego zadaniach. Niezwykle ciekawym wyposażeniem okazał się robot sterowany pilotem, który potrafi rozbroić ładunki wybuchowe. Grupa z zainteresowaniem obejrzała krótki film akcji, w którym ścigano przestępców.

Zainteresowanie dzieci wzbudziło centrum monitoringu, składające się z kilkunastu ekranów, obsługiwanych przez policjantów oraz straż miejską. Dzieci otrzymały zadanie , by na monitoringu rozpoznać punkty miasta.

Ciekawa wycieczka przyczyniła się do wzbogacenia wiedzy na temat pracy służb mundurowych i być może zachęciła dzieci do wybrania zawodu policjanta w przyszłości.####################################################

W poniedziałek gr. V udała się na spacer nad jez. Ukiel. Dzieci obserwowały prace związane z zagospodarowaniem brzegów jeziora. Oglądały niedawno utworzone ścieżki: rowerową i spacerową podziwiały krajobrazy, rośliny i zwierzęta wodne. Kilkanaście minut odpoczywały na ławce z widokiem na jezioro. Zauważyły różnorodne formy życia, bogactwo kolorów, zapachów i dźwięków.

Spacer zapoznał dzieci z miejscami, wokół których mieszkają, wywołał zainteresowanie przyrodą i problemami z nią związanymi.

Celem wyjścia było uzupełnienie wiedzy zdobytej dzięki obserwacji, zwrócenie uwagi na piękno i różnorodność krajobrazów, wyrobienie przekonania, że każdy obywatel miasta może mieć wpływ na zmiany i rozwój swojej małej ojczyzny i potem z tego korzystać. %%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%

We wtorek w gr. V odbyły się warsztaty plastyczne pt. „Wiosenna łąka”, które poprowadziła p. Agnieszka – mama Uli.

Na połączonych stołach uczestnicy spotkania rozłożyli rulon tapety, wzięli do rąk bibułę i nożyczki i zrobili trawę. Po jej przyklejeniu, użyli kolorowego papieru, pasteli, rurek, guzików, piórek i innych materiałów, z których „wyczarowali” ptaki, kwiaty, owady, chmury – czyli to, co można znaleźć na wiosennej łące.

Atutem pracy na tapecie jest możliwość rozbudowywania jej poprzez wykonanie nowych elementów i stopniowe naklejanie ich na rozwijaną tapetę.

Dzieci i rodzice z wielkim zaangażowaniem brali udział w warsztatach, czego efektem jest kilkumetrowa praca przedstawiająca kolorowa łąkę wiosenną porą.%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%

W zaczarowanym świecie książek

W kwietniu „Piątaki” podróżowały po zaczarowanym świecie książek. W trakcie tej podróży miały okazję poznać dwie bardzo ciekawe osoby. Pierwszą z nich była pani Bożena Kraczkowska, pisarka, fotograf, autorka tekstów piosenek. Pani Bożena opowiedziała nam o swojej książce „Purpurowe gniazdo”. Jest to powieść dla dzieci, magiczna historia wspaniałej przygody i wielkiej przyjaźni. Gdy Święty Mikołaj, znudzony dotychczasowym życiem, bierze urlop i znika w Zamrożonym Lesie, jego przyjaciele – królik Chrupuś, renifer Ramon i mały troll Trolek natychmiast organizują poszukiwania. W drodze bohaterowie zaprzyjaźniają się z leśnymi zwierzętami i dowiadują się od nich, dlaczego Zamrożony Las jest niemy. Okazuje się, że to sprawka Pięknej Zimy, która uwięziła w tajemnym miejscu wszystkie ptaki świata. „Piątaki” z wielkim zainteresowaniem wysłuchały opowieści pani Bożeny, obejrzały ilustracje, dowiedziały się również jak powstaje książka. Na zakończenie dzieci wręczyły własnoręcznie wykonane podziękowanie.

Drugim gościem w grupie V była pani Iwona Kocińska, autorka książki „Przygody krowy Balbiny”. Jest to zbiór opowiadań o fascynujących przygodach krowy Balbiny i jej przyjaciół psa Nestora i kota Filipa. Zwierzęta mieszkają w gospodarstwie Babci i Dziadka, a akcja książki toczy się przez wszystkie pory roku. „Piątaki” były bardzo zainteresowane okolicznościami powstania książki i tym jak wyglądała zanim została przekazana do wydawnictwa. Pani Iwona bardzo chętnie odpowiedziała na wszystkie pytania i wzięła udział we wspólnej zabawie. Na zakończenie spotkania, w podziękowaniu za ciekawe spotkanie, dzieci zaśpiewały piosenkę „Maszeruje wiosna”.

Bardzo dziękujemy pani Bożenie Kraczkowskiej i pani Iwonie Kocińskiej za ciekawe spotkania i fascynujące opowieści. Dziękujemy mamie Igora Maleszy za pomoc w zorganizowaniu spotkania z p. Bożeną Kraczkowską%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%

W czwartek gr. V. pojechała do Domu Gazety Olsztyńskiej na warsztaty pt. „Zwyczaje wielkanocne”. Na zajęciach zaprezentowano obrzędy i zwyczaje związane z obchodami świąt, charakterystyczne dla Warmii oraz innych regionów kraju. Dzieci poznały ich pierwotne znaczenie związane z symboliką odradzania się życia w przyrodzie. Dowiedziały się m.in. czym różniły się zwyczaje naszego regionu od tradycji wielkanocnych innych części Polski, jak wyglądały palmy, co to był kadyk i chodzenie po smaganiu. W drugiej części wykonały ozdoby świąteczne – baranki.

Oprócz warsztatów dzieci odwiedziły galerię „Spichlerz”, w której oglądały obrazy przedstawiające pejzaże oraz zwiedziły wystawę w Starym Ratuszu prezentującą zdjęcia z Włoch.

Największą radość sprawił dzieciom pomnik Mikołaja Kopernika przed zamkiem, na którym każdy pozował do zdjęcia siadając na kolanach astronoma.%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%

W piątek 28.III. grupa V udała się na zwiedzanie Zakładu Usług Hafciarskich. Pracownica firmy powiedziała, że zakład zajmuje się produkcją haftowanych naszywek oraz emblematów. W swojej ofercie posiada również szeroko pojęte usługi takie jak koszulki, bluzy, czapeczki z haftowanym logo, naszywki, haftowane akcesoria oraz projektowanie haftu komputerowego i opracowania graficzne. Dzieci poznały, w jaki sposób powstaje haft komputerowy podczas obserwacji pracy maszyn. Każdy dostał w prezencie serwetkę z pięknym misiem. %%%%%%%%%%%%%%%%%%%

W piątek grupa V pojechała do biblioteki multimedialnej na zajęcia edukacyjne. W placówce tej użytkownicy mają szansę poznania i nabycia umiejętności płynnego poruszania się w otoczeniu technologicznie zaawansowanym i skomputeryzowanym. Wiedza zdobywana podczas zajęć organizowanych w Multicentrum stanowi uzupełnienie procesu dydaktycznego oferowanego w przedszkolu. Poprzez zabawę dzieci zdobywają umiejętności pomocne w życiu codziennym. Nasza grupa budowała niezwykłe przedmioty i postacie z klocków typu k”nyx oraz projektowała elementy obrazów na ekranie komputera. Wszystkie dzieci były zaangażowane w zajęcia i z żalem opuszczały bibliotekę.%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%

We wtorek rano grupa dzieci pomagała p. Eli w zakładaniu wiosennego kącika przyrody. Na stole zgromadzono niezbędne rzeczy: nasiona, cebule, ziarna, ziemię, doniczki, skrzynkę, konewkę z wodą, rękawice i lupy. Najpierw dzieci oglądały i rozmawiały o tym, co jest potrzebne roślinom do życia. Potem wsypywały ziemię, sadziły i siały zakupione w sklepie ogrodniczym nasiona, a na końcu je podlały. W ten sposób w zielonym kąciku znalazła się cebula, rzodkiewka, owies, rzeżucha i bratki. W słoiku została umieszczone ziarno fasoli, żeby można było obserwować jej rozwój. Teraz dyżurni pielęgnują rośliny, a wszyscy czekają, mając nadzieje, że szybko urosną.%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%

Gra Miejska „Na tacy poDANE”

W środę, 5 marca odbyła się Gra Miejska „Na tacy poDANE”, w której uczestniczyły kilkuosobowe zespoły z olsztyńskich przedszkoli, szkół podstawowych oraz gimnazjów.

Nasze przedszkole reprezentowały Dominika Skowrońska i Paulina Gajewska z grupy V, pod opieką Pani Dyrektor i p. Gosi. Uczestnicy Gry wystartowali o godz. 12:00 ze Szkoły Podstawowej nr 30 im. Marii Zientary – Malewskiej, która była głównym inicjatorem zabawy, zorganizowanej w ramach projektu realizowanego w oparciu o Ogólnopolski Program Edukacyjny Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych "Twoje dane - twoja sprawa”. Na starcie Paulina i Dominika dostały zdjęcie budynku, w którym czekały na wykonanie specjalne zadania przygotowane przez Organizatorów. Po krótkim spacerze, dotarłyśmy do Świetlicy Terapeutycznej na ul. Jarockiej, gdzie z kopertą z zadaniami czekały zamaskowane studentki Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego. Paulinka i Dominika miały za zadanie m.in. na ułożyć puzzle związane tematycznie z ochroną danych osobowych oraz udekorować maskę. Po wykonaniu wszystkich poleceń oraz zapoznaniu z budynkiem Świetlicy, nasze Reprezentantki otrzymały tajemniczą kopertę ze składnikiem hasła podsumowującego Grę, którą mogły otworzyć dopiero o 15:00 podczas spotkania z Prezydentem Miasta p. Piotrem Grzymowiczem.

Po spotkaniu z Prezydentem, Paulinka i Dominika obejrzały również wystawę prac plastycznych „Moje dane – moja prywatność”.

Ta fascynująca i odkrywcza zabawa miała na celu przybliżenie dzieciom tematyki związanej z ochroną danych osobowych i podkreślenie wagi tychże danych dla ochrony naszej prywatności w każdym wieku. 

 $$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$

Na zaproszenie pracowników biblioteki nasza grupa udała się na spotkanie z treserką zwierząt.

Dzieci poznały dwa psy oraz dowiedziały się ciekawych rzeczy o nich. Np. takiej, że pomagają człowiekowi a nawet pilnują owce oraz małe dzieci. Przedszkolaki nauczyły się rozpoznawać zachowanie psa po jego postawie. Interesujące spotkanie dostarczyło dzieciom sporo emocji ale również przypomniało o tym, żeby nie zaczepiać obcych zwierząt.$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$

W środę zaszczycili nas swoją obecnością Dostojni Goście. Byli to członkowie naszej rodziny, których zaprosiliśmy na Święto Babci i Dziadka do sali gimnastycznej. Tam Pani Ela przywitała Gości a pani Dyrektor złożyła życzenia. My, ubrani na galowo, zaprezentowaliśmy wiersze i piosenki. Po powrocie do naszej sali wręczyliśmy pamiątkowe portrety a następnie pełniliśmy rolę gospodarzy – częstowaliśmy Babcie i Dziadków wspaniałymi ciastami, smakowitymi cukierkami i ciasteczkami oraz świeżymi owocami. Pani Diana nalewała kawę.

Zatopieni w rozmowie i zabawie nie zauważyliśmy, jak szybko mija czas.

Z wdzięcznością żegnali nas Drodzy Goście – słowom podziękowania nie było końca.

Był to piękny, radosny, pełen wrażeń dzień. Przyczynili się do tego Niezastąpieni Rodzice, którzy przynieśli mnóstwo słodkiego poczęstunku i napoje.$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$

W poniedziałek, 20.I. nasze przedszkole odwiedziła p. Agnieszka z grupą dzieci z zespołu „Warmia”. Pary, ubrane w ludowe stroje, zaprezentowały dwa tańce warmińskie: Pofajdoka i Szota oraz tańce narodowe: Krakowiaka i Polkę.

Zebrani na sali z zainteresowaniem oglądali popisy taneczne mistrzów, którzy zdobyli już kilka cennych medali na pokazach tanecznych. Artyści zostali nagrodzeni brawami oraz słodyczami a przedszkolacy zdecydowali, że od jutra zapiszą się do zespołu „Warmia”.$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$

W piątek, 20.XII gr. V, zaprosiła rodziców na jasełka. Każde dziecko odgrywało jakąś rolę. W odświętnie udekorowanej sali, pięknych strojach i rekwizytach, dzieci z zapałem prowadziły dialogi.

Po przedstawieniu zaprezentowały układy taneczne i kolędę „Gore gwiazda”, do których świetnie się przygotowały.

Po występach starszaków pani dyrektor złożyła wszystkim świąteczne życzenia a dzieci i rodzice częstowali się słodkimi pysznościami.$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$

Piątaki  w szkole  ćwiczyły razem  z dziećmi oddziału O...$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$

W poniedziałek w naszej grupie zapachniało pieczywem. Dzieci z pomocą pani Eli rozczyniały chleb z żytniej mąki. Po umyciu rąk oraz ubraniu fartuszków i czepków chętni wsypywali do zaczynu mąkę i gnietli ciasto. Na wysmarowaną tłuszczem blachę położono uformowany bochenek. Chlebek trafił do piekarnika w kuchni przedszkolnej. Kiedy się upiekł i wystygł, był gotowy do degustacji. Milo było patrzeć, jak niektórzy co i rusz brali sobie dokładkę. Wiadomo, upieczone przez siebie, zdrowe pieczywo smakuje najlepiej!&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

W piątek, 8.XI, w odświętnie udekorowanej sali obchodziliśmy Dzień Niepodległości. Do sali gimnastycznej przyszły wszystkie grupy. Uroczystość rozpoczęło odczytanie przez Jurka z gr. V. krótkiej historii z 11.XI. 1918 roku. Po wysłuchaniu wydarzeń sprzed 95 lat, grupa VI przedstawiła inscenizację wierszy i pieśni patriotycznych. Następnie wszyscy stanęli na baczność, by zaśpiewać hymn Polski. Potem dzieci z gr. V. zaprezentowały taniec Ułani oraz wiersze o ojczyźnie.

Na zakończenie akademii pani Dyrektor podziękowała wszystkim uczestnikom a dzieci z najstarszych grup zrobiły pamiątkowe zdjęcia&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

W dn. 31.X. z okazji jubileuszu naszego miasta między grupą V i VI. odbył się turniej wiedzy o Olsztynie. Pytania zadawane dzieciom dotyczyły historii i współczesności stolicy Warmii. Prawie wszyscy odpowiedzieli prawidłowo.

W gr. V pierwsze miejsce zajęła Ula  a w gr. VI. – Filip. Zwycięzcy otrzymali nagrody główne a pozostali uczestnicy dostali słodycze.&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

25 październik

W środę, przy sprzyjającej pogodzie dzieci wybrały się do lasu. Zaopatrzone w lupy, torebki i wiedzę o drzewach i zwierzętach , prowadziły obserwacje przyrodnicze. Dotykały pni, oglądały korę pod lupą, szukały mieszkańców – mrówek, korników i innych organizmów - grzybów, glonów. Sprawdzały, czy w trawie mieszkają jakieś zwierzęta, którym drzewo daje schronienie. Stawały w ciszy w wybranym miejscu i nasłuchiwały odgłosów. Chętni przytulali się do drzew, słuchali szumu liści, wyciszali się i relaksowali.

Do torebek dzieci nazbierały liści, patyków, mchu, szyszek, jarzębiny i kory.

W ten sposób uzupełniły kącik przyrody w przedszkolu. 

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

17 październik

Z okazji zbliżającego się jubileuszu Olsztyna, we wtorek „Piątaki” pojechały do Urzędu Miasta. Przed ratuszem zwróciły uwagę na tablicę informującą o nieistniejącym obiekcie , znajdującym się w miejscu obecnej budowli, przyjrzały się rzeźbie „Macierzyństwo” oraz popatrzyły na zabytkowy herb nad wejściem do ratusza. Wysokie schody zaprowadziły do holu na parterze, w którym grupę przywitał przewodnik po gmachu urzędu, pan Wojciech.

Dzieci obejrzały dwie sale posiedzeń – małą i dużą, korytarze III i IV. piętra z piękną panoramą na Starówkę, zeszły do podziemi, w których znajduje się schron. Oglądały również wystawę plakatów poświęconą stolicy Warmii. Dowiedziały się na czym polega praca pana Prezydenta i Rady Miasta. Grupie spodobał się Urząd Stanu Cywilnego, w którym niektórzy już byli wcześniej na ślubie członków swojej rodziny lub znajomych. Na miejscu przeznaczonym dla młodej pary usiadła Zosia i Filip a pozostali wczuwali się przez chwilę w rolę gości.

Na zakończenie wycieczki po Urzędzie Miasta pan Wojciech przeprowadził quiz wiedzy o ratuszu. Nagrodami były kolorowe lizaki.

Z nowymi informacjami o najważniejszej budowli miasta, dzieci wróciły do przedszkola, pamiętając o tym, że w ostatnim dniu października Olsztyn kończy 660 lat!&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

W piątek 4.X. najstarsze grupy przedszkolne zostały zaproszone do udziału w rajdzie wokół jez. Długiego. O godz. 16-tej przyszli rodzice z dziećmi z gr. IV i V. Po przywitaniu się z przewodnikiem, wyjaśnieniu celu spotkania, uczestnicy dostali znaczki-symbole i ruszyli przez osiedle Dajtki. Pierwszy postój miał miejsce nad Zatoką Miłą. Po krótkim odpoczynku grupa ruszyła w stronę plaży miejskiej, aktualnie przebudowywanej. Następnie uczestnicy rajdu przeszli przez tory kolejowe wchodząc na obszar osiedla Nad Jeziorem. Długim. Podchodząc do jeziora p. Ela zwróciła uwagę na tablice informujące o autorze ścieżki proekologicznej oraz o faunie i florze występującej nad jeziorem i w samym akwenie. Na mostku zakochanych grupa odpoczywała, posiłkując się suchym prowiantem. Tam przewodniczka opowiedziała historię osiedla, przedstawiła sposoby ratowania jeziora, dawniej krystalicznie czystego, a w l. 70-tych XX w. ogłoszonego jednym z najbardziej zanieczyszczonych akwenów w Polsce.

 

Idąc aleją wśród pomnikowych drzew rodzice robili zdjęcia w malowniczym plenerze. Na południowym brzegu jeziora odbył się quiz wiedzy o jeziorze Długim. Rodzice zostali nagrodzeni folderami a dzieci słodyczami. Po kilkunastominutowym odpoczynku prowadząca podziękowała uczestnikom i wszyscy pożegnali się.

 

Wycieczka stanowiła wspaniałe źródło wiedzy o „skarbach” naszego miasta, jakimi niewątpliwie są jeziora.
 

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

W ramach olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki grupa pojechała autobusem MPK na warsztaty edukacyjne do zamku. W Magazynie Solnym pani Monika pokazała zdjęcia wielu  zamków Warmii i Mazur. Potem dzieci oglądały małą makietę zamku olsztyńskiego a następnie dużą. Dostały do pokolorowania plansze z zamkami. Dzięki warsztatom dzieci nauczyły się wyróżniać elementy zamku oraz rozpoznawać ich typy. Dowiedziały się, że na olsztyńskim zamku nie mieszkał król, ale jedna z najbardziej znanych postaci - Mikołaj Kopernik.&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

W związku z realizacją tematu o bezpieczeństwie grupę odwiedził policjant, który opowiedział o  niebezpiecznych sytuacji w kontakcie z obcą osobą, i uczulił na zachowanie ostrożności. Dzielnicowy przypomniał zasady poruszania się na spacerach  i wycieczkach, podawał przykłady niewłaściwych zachowań oraz zadawał pytania związane z trudnymi sytuacjami. Dzieci dzieliły się przeżyciami i doświadczeniami, których były uczestnikami lub świadkami, wspólnie szukały przyczyn, i wyciągały wnioski, znajdowały sposoby unikania niebezpiecznych sytuacji. Dzięki spotkaniu z policjantem przedszkolacy poznali  sposoby zachowania w sytuacji zagrożenia   i dowiedziały się o miejscu otrzymania pomocy &&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

Na zaproszenie rodziców Bastiana grupa udała się do salonu samochodowego Mitsubishi. W holu dzieci oglądały nowe auta oraz motocykle, zasiadały za kierownicami tych pojazdów. Zwiedziły warsztat, w którym mechanicy dokonują przeglądów aut. Przedszkolacy ogromnie zaciekawili się podnośnikiem samochodowym; obejrzeli wystawę powiązaną tematycznie z Mitsubishi a nawet zajrzeli na zaplecze pracowników.

Do przedszkola wracały obdarowane przez właścicieli salonu lizakami, flamastrami oraz folderami&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

W środę, 18.IX. gr. V. pojechała na wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego „U Franka” w Sząbruku. Gospodarze oprowadzili dzieci po stajni, stodole, kuchni, podwórzu pokazując zwierzęta: konie, kucyka, świnki, kury, kaczki, koty, psa i kozy. Przedszkolacy dowiedzieli się, do czego służy słoma, siano, ziarna i liście warzyw; karmiły niektóre zwierzęta. Obejrzały traktor zasiadając za jego kółkiem. Odważni odbyli przejażdżkę na kucyku o wdzięcznym imieniu – Pola. Dzieci oglądały owoce zebrane z sadu i oglądały pole, na którym rosły ziemniaki i buraki.

Grupa uczestniczyła w pieczeniu bułek, wyrabiając ciasto, smarując je żółtkiem i ozdabiając smakowitymi dodatkami wg własnego pomysłu. Samodzielnie piekły kiełbaski oraz degustowały ciasto i kompot.

Był też czas na zabawę- w domku dla dzieci, na trampolinie, kręglami, piłką, badmintonem oraz na przebieranie w zbroję rycerzy i udział w turnieju.

Piątaki nieco ubłoceni ale uśmiechnięci wrócili do przedszkola na obiad, po którym można było zjeść świeżą bułeczkę upieczoną przez siebie w gospodarstwiepiataki1
kacik urodzinowy piataki1
aktualnosci piataki
ogloszenia piataki1

Nasza strona wykorzystuje mechanizm plików cookies. W plikach cookies zapisujemy informacje służące do prawidłowego działania funkcjonalności strony, w celach reklamowych i statystycznych.

Akceptuję mechanizm cookies na tej stronie

EU Cookie Directive Module Information