baner przedszkole2

 

baner przdszkole8

 

baner przdszkole4

niezapominajki


Rekrutacja do przedszkola,,My przedszkolacy przyszliśmy  do szkoły.

My urwisy, ananasy każdy z nas wesoły

Usiedliśmy razem z dziećmi na małych krzesełkach.

Rozglądamy się po klasie.  Jaka piękna, wielka!"

W bibliotece uczestniczyliśmy w zajęciach poświęconych twórczości Juliana Tuwima. Braliśmy udział w inscenizacji wiersza pt. ,,Rzepka" Bez problemu rozwiązaliśmy krzyżówkę. Zgodnie z hasłem ,, Litery" ułożyliśmy na podłodze : K, T, F, A, L, O. Obejrzelismy także  działy z różnymi książkami.

Zajęcia  dostarczyły nam wielu wrażeń i atrakcji. Z naszych twarzy  nie znikał uśmiech i zadowolenie. Było wspaniale!

W szkole zostaliśmy zaproszeni do klas; ,, O" I, II, III i na świetlicę. Starsi koledzy podzielili sie z nami swoją wiedzą. Zaprosili nas do ławek szkolnych. Przy tablicy czuliśmy się już,, prawie" uczniami. Z mnóstwem wspaniałych wrażeń wróciliśmy do przedszkola. &&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

W poniedziałek 11 marca wyruszyliśmy na wycieczkę do Zamku Olsztyńskiego. Na miejscu wzięliśmy udział w warsztatach wielkanocnych, na których poznaliśmy tradycje i obrzędy związane z Wielkanocą na Warmii i Mazurach, a także mogliśmy wykonać ozdobę wielkanocną- kurczaczki.

Bardzo podobała nam się wizyta w Muzeum Warmii i Mazur- szczególnie duże wrażenie zrobiła na nas sypialnia wielkiego polskiego astronoma, Mikołaja Kopernika. Mogliśmy także podziwiać zgromadzone w Muzeum obrazy i eksponaty związane z naszym regionem.&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

Zielony kącik

W marcu w naszym przedszkolu powstał, zielony kącik przyrody. Przygotowaliśmy warsztat pracy : ziemię, nasiona pietruszki, sałaty, rukoli, szczypiorku, bazylii, wodę, pojemniki do wysiewu itp. Poznaliśmy kształt, wielkość, barwę różnego rodzaju nasion warzyw przygotowanych do wysiewu w ziemi. W czasie wykonywania czynności pielęgnacyjnych zdobywaliśmy informacje o potrzebach roślin i sposobach eliminowania zagrożeń niesprzyjających ich wzrostowi. Dbaliśmy o swoje roślinki w poprzez codzienne podlewanie. Poznaliśmy cykl rozwojowy od nasionka do pięknej roślinki. Obserwowaliśmy zasiane warzywa i cieszyliśmy się z ich wzrostu. Każdy z nas mógł poznać smak wyhodowanego szczypiorku i pietruszki. Rozsadę sałaty, bazylii i rukoli posadzimy w naszym przedszkolnym ogródku warzywnym. Odczuwamy zadowolenie z dobrze wykonanego zadania.

Po kilku tygodniach warzywa wcieliły się w rolę przybrzeżnej roślinności naszego przedszkolnego ,, jeziora”.&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

Po uroczystym spaleniu Marzanny dostaliśmy list od Pani Wiosny, która zaprosiła nas na swój bal. Poprosiła nas, aby każdy z nas się przebrał i wspólnie z nią się bawił. Wiosna niestety nie była razem z nami, bo ma dużo pracy- roztopić wszystkie śniegi, przegonić mrozy, zazielenić łąki i lasy, obudzić niedźwiedzie, ustroić świat w kolorowe kwiaty- wcale nie jest tak prosto, dlatego zostawiła nam wiosenne zadania- układanie puzzli, rzucanie do celu, śpiewanie wiosennych piosenek czy zagadki. A poza tym wszyscy dobrze się bawili przy dźwiękach piosenek, które nam przygotowała.&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

Wraz z młodszą grupą Żabek wyszliśmy w czwartkowy poranek, aby pożegnać zimę i powitać wiosnę. Wspólne śpiewanie miało zachęcić wiosnę, aby szybciej do nas przyszła i roztopiła śniegi a nas ogrzała wiosennym słońcem. Zimie jednak tak się spodobało nasze muzykowanie, że postanowiła zostać z nami dłużej.&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

We wtorek 26 lutego spotkaliśmy się z p. Martą- entomologiem, która opowiedziała nam jak fascynujący jest świat owadów. Już wiemy, że owad to zwierz ę, które ma 6 nóg czyli 3 pary- i żaden pająk nie jest owadem, bo ma nóg 8. Pani Marta pokazała nam okazy nóg, skrzydeł i różnych ciekawych owadów, które mogliśmy obejrzeć przy pomocy lup. Niezwykłym i ekscytującym przeżyciem było dla nas spotkanie z żywymi okazami owadów- karaczanami, patyczakami i straszykami. Bardzo przyjazne okazały się patyczaki i straszyki, które mogliśmy wziąć na ręce.

  

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

W niedzielne popołudnie spotkaliśmy się w gospodarstwie kozackim „ATAMAN” w Olsztynie. Planowaliśmy zabawę na kuligu, jednak pogoda spłatała figla i niestety było za mało śniegu… Pomimo to wszyscy bawili się świetnie jadąc wozem drabiniastym, piekąc kiełbaski przy ognisku i zajadając się słodką drożdżówką swojego wypieku. Dla dzieci dużą atrakcją były przejażdżki w siodle na kucyku oraz zawody w rzucaniu wiankami do celu.&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

Zima to wyjątkowa pora roku. Wspaniała aura zachęciła nas do szaleństw na śniegu. Ścigaliśmy się na tzw. jabłuszkach, urządziliśmy konkurs na najdłuższy zjazd. Podczas zajęć w ogrodzie przedszkolnym pamiętaliśmy o zasadach bezpieczeństwa.

Jeździliśmy szybko, ale ewentualne upadki nie były bolesne. Radości nie było końca.

   Połączyliśmy przyjemne z pożytecznym. Odczytaliśmy dane stacji pogodowej: temperaturę powietrza, kierunek wiatru. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do przedszkola na obiad.
 &&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia zaprosiliśmy do Przedszkola naszych rodziców na spotkanie wigilijne. Wiele się działo! Był Kalendarz adwentowy i opowieść wigilijna pod tytułem "Pomocnicy Świętego Mokołaja", wspólne kolędowanie, dzielenie się opłatkiem a na koniec czekały nas dwie niespodzianki...wśród wspólnego śpiewania kolęd nagle usłyszeliśmy dźwięki dzwonków- okazało się, że ponownie nas odwiedził Mikołaj i przygotował nam niespodzianki: pachnące jabłuszka, chrupiace pierniczki i pyszne orzechy laskowe- a wszystko pieknie zapakowane w czerwone woreczki. Później w radosnych nastrojach wszyscy częstowali się pysznymi pierniczkami przygotowanymi przez nas samych.

  

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

6 grudnia od samego rana niecierpliwie wyczekiwaliśmy Świętego Mikołaja. Bardzo się ucieszyliśmy, że w tym roku Mikołaj miał więcej czasu i zdążył odwiedzić nas osobiście. Zaśpiewaliśmy mu piosenki a Mikołaj nauczył nas wierszyka o sobie:

Mikołaju, Mikołaju co Ty robisz w naszym kraju, robię piłki i skakanki dl dziewczynek piękne lalki. Podczas wizyty było dużo radości a Mikołaj na ręce naszych Pań przekazał słodki upominek.

Szkoda, że nie mógł z nami zostać dłużej i musiał się spieszyć do innych dzieci.&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

W ramach programu Autochodzik wspólnie z naszymi rodzicami wykonaliśmy straż pożarną na wystawę w „Autosalonie”. Wszyscy świetnie się bawili a efekt końcowy spodobał się wszystkim.&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

13.XI 2012r. dzieci z grupy VII i VIII gościły w przedszkolu tatę i wujka Mai i Ninki. Mieliśmy okazję posłuchać krótkiej pogadanki na temat pracy nurka. Oglądaliśmy sprzęt potrzebny do nurkowania: maskę, skafander, okulary, płetwy, rękawice, butlę, głębokościomierz, nóż, latarkę, kompas, aparat oddechowy, kamizelkę. Panowie dokładnie omówili zastosowanie każdego z nich. Wiele radości wywołała chwila, gdy przymierzaliśmy rękawice, maskę, okulary, płetwy. Okazało się, że to jeszcze nie nasz rozmiar. Musimy podrosnąć. &&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

9 XI 2012r. obchodziliśmy Dzień św. Marcina. W holu naszego przedszkola przy ul. Czapli 2 razem z rodzicami obejrzeliśmy przedstawienie o św. Marcinie. Wyposażeni we własnoręcznie wykonane lampiony razem z rodzicami wyruszyliśmy poza teren przedszkola na poszukiwanie rycerza. Było ciemno, lampiony wyglądały ślicznie. Ten długi kolorowy korowód dostrzegł jeździec na koniu. Pomachał do nas z daleka i odjechał. Okazało się, że obok latarenki w wiklinowym koszyku zostawił dla nas smaczne ciasteczka. Byliśmy zachwyceni tą smaczną niespodzianką. &&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

Marsz ekologiczny

Marsz Ekologiczny odbył się w październiku z udziałem gr. VIII - ,, Szuwarki" . Był formą sprzeciwu najmłodszych dzieci przeciwko niszczeniu środowiska naturalnego. Maluchy za pomocą  transparentów oraz okrzyków chciały zwrócić uwagę na takie problemy jak  zaśmiecanie i zanieczyszczanie otoczenia.
 Mamy nadzieję, że dzięki takim inicjatywom ludzie będą bardziej szanować przyrodę. 

grupa sz1
kacik urodzinowy szuwarki
aktualnosci szuwarek1
ogloszenia szuwarki

Nasza strona wykorzystuje mechanizm plików cookies. W plikach cookies zapisujemy informacje służące do prawidłowego działania funkcjonalności strony, w celach reklamowych i statystycznych.

Akceptuję mechanizm cookies na tej stronie

EU Cookie Directive Module Information