baner przedszkole2

 

baner przdszkole8

 

baner przdszkole4

niezapominajki


Rekrutacja do przedszkolaDRODZY  RODZICE

TO WARTO WIEDZIEĆ

w sprawie zapobiegania i zwalczania wszawicy u dzieci

         Jeśli konsekwentnie uwolniłaś głowę dziecka od wszy, zrobiłaś w zasadzie już wszystko, co konieczne. Nie ma konieczności specjalnego czyszczenia całego mieszkania, gdyż wszy poza ludzkim ciałem raczej nie stanowią zagrożenia dla innych.

Bez regularnych posiłków z ludzkiej krwi w odstępach 2-4 godzinnych wszy mogą przeżyć nie dłużej niż 55 godzin, zanim wyschną. Jest to również powód, dla którego wszy bardzo niechętnie opuszczają skórę głowy swojego gospodarza. Zatem wizje o pluszakach, w których roi się tylko od wszy, nie są zbyt realistyczne. Oczywiście może się zdarzyć, że wszy “zaczepią się” na pluszaku, na szczotce do włosów lub czapce. Jednak również tam mogą one przeżyć tylko jeśli w krótkim czasie uda im się przedostać na skórę ludzkiej głowy.

Również temperatura odgrywa niemałą rolę w kontekście szans na przeżycie tych żyjątek. Idealna wartość dla tych pasożytów to około 30°C. Tyle mniej więcej wynosi temperatura na skórze ludzkiej głowy. Poniżej 22°C wesz wyraźnie zwalnia, a w temperaturze niższej niż 12°C nie jest w stanie składać jajeczek, aby się rozmnażać. Raz złożone już jaja nie mają możliwości rozwijania się w temperaturze niższej niż 24°C. Dobrze jest zatem znać te wartości temperatur, jeśli chcesz pozbyć się wszy szybko i skutecznie.

Pozbyć się wszy poprzez specjalne czyszczenie

Jako że wszy dość szybko zdychają, jeśli nie mają kontaktu z ludzkim organizmem, specjalne metody czyszczenia i dezynfekcji, aby pozbyć się wszy z mieszkania, takie jak środki czyszczące i inne nie są konieczne. Jeśli jednak  specjalne czyszczenie otoczenia dziecka da Nam uczucie pewności, będziesz mogła na wszelki wypadek zastosować kilka z poniższych sposobów, aby pozbyć się wszy z mieszkania:

  • Grzebienie, szczotki do włosów i inne akcesoria mogą zostać umyte w gorącej wodzie z dodatkiem mydła. Woda powinna mieć temperaturę 60°C, aby znajdujące się na grzebieniu wszy zostały zabite. Do lepszego czyszczenia będziesz mogła użyć także na przykład szczotki do paznokci.
  • Ubrania, które miały kontakt ze skórą głowy, na przykład ręczniki, pościel czy bielizna, powinnaś wyprać w temperaturze 60°C.
  • Przedmioty, które nie mogą być wyprane w wyższych temperaturach, tak jak na przykład pluszaki, mogą zostać zapakowane do szczelnie zamkniętej plastikowej torby. Powinny w niej pozostać albo przez 3 dni w temperaturze pokojowej, albo 2 dni w temperaturze -10°C, najlepiej w zamrażalniku. W niskich temperaturach i bez dostępu powietrza będziesz mogła najskuteczniej pozbyć się wszy w stosunkowo krótkim czasie.

Ważne: jeśli zastosujesz podane powyżej metody, powinnaś zadbać o to, aby czynności te przeprowadzać razem z leczeniem dziecka, by zapobiec ponownemu zarażeniu.

c.d.

Dezynfekcja to za dużo powiedziane, ale trzeba zrobić wielkie pranie i dokładnie posprzątać mieszkanie. Wszy mogą bowiem przeżyć dwie doby poza skórą człowieka, np. na ubraniach, meblach lub w pościeli, jaja nawet 2 tygodnie. Wytrzepcie i dokładnie odkurzcie dywany, fotele, kanapy i materace, a także siedzenia w samochodzie. Gdy skończycie, włóżcie torebkę z odkurzacza do torby plastikowej, zawiążcie ją i wyrzućcie. Ubrania dziecka, pościel, ręczniki wypierzcie w temperaturze 60°C. To, czego nie da się uprać w wysokiej temperaturze - np. koce, poduszki, pluszaki, kaski rowerowe - na dwa tygodnie szczelnie zamknijcie w torbach foliowych, żeby przeczekać cały cykl rozwojowy wszy. Grzebienie, szczotki, spinki, gumki, opaski i inne przybory do włosów wyrzućcie i kupcie nowe.

Trzeba się liczyć z tym, że wszyscy domownicy zostali zarażeni - przytulacie się, śpicie obok siebie, używacie zapewne tych samych ręczników. Trzeba więc wziąć pod lupę głowy całej rodziny. Jednak, nawet jeśli nie znajdziecie żadnego intruza, zachowajcie czujność. W początkowym stadium wszawicy łatwo przeoczyć nieliczne jeszcze osobniki dorosłe i gnidy.

By mieć pewność, że pasożyty zostały definitywnie przegnane, najlepiej przeprowadzić kurację preparatem na wszy u wszystkich domowników (z wyjątkiem czworonożnych, zwierzęta nie zarażają się wszami ludzkimi).

Po kuracji jeszcze przez 10 dni regularnie oglądajcie głowę dziecka i pozostałych członków rodziny. Jeżeli w tym czasie nie zauważycie żadnego nowego pasożyta, macie problem z głowy.

Wszawica: jak zmniejszyć ryzyko zarażenia?

Wyjaśnijcie dziecku, że ze względów higienicznych nie powinno pożyczać koleżankom czy kolegom swoich przyborów do włosów i czapek.

Jeżeli w żłobku, przedszkolu czy szkole waszego dziecka pojawiły się wszy, nie udawajcie, że was ten problem nie dotyczy. Gdy choć jeden maluch w grupie jest nosicielem tych pasożytów, choroba prędzej czy później może dopaść także inne dzieci. Niebezpieczeństwo zostanie zażegnane dopiero wówczas, gdy wszyscy rodzice wezmą sobie sprawę do serca i zaczną działać.

Jeśli zauważycie na głowie swego dziecka wszy, koniecznie poinformujcie o tym wychowawcę w szkole, przedszkolu czy żłobku, a także rodziców dzieci, z którymi bawił się wasz maluch. To pozwoli zapobiec rozprzestrzenianiu się wszawicy.

Poza tym: Zwierzęta domowe nie stanowią niebezpieczeństwa związanego z wszami. Te małe pasożyty nie są bowiem w stanie strawić krwi zwierzęcej. Żyją zatem wyłącznie na ludzkiej skórze głowy.         

Od 2008 roku wszawica, zaliczana pod względem medycznym do grupy inwazji pasożytami zewnętrznymi, nie znajduje się w wykazie chorób zakaźnych (Dz. U. Nr 234, poz. 1570 z póź. zm.). Dlatego dyrekcja nie ma obowiązku zgłaszania przypadków wszawicy do Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Procedura zapobiegania i zwalczania wszawicy w PM 14

Stanowisko Departamentu MiDz- dot. zapobiegania i zwalczania wszawicy u dzieci

 

misiaki1
skrzaty1
krasnale1
ludki1
piataki1
biedronka1
gr tygryski1

Nasza strona wykorzystuje mechanizm plików cookies. W plikach cookies zapisujemy informacje służące do prawidłowego działania funkcjonalności strony, w celach reklamowych i statystycznych.

Akceptuję mechanizm cookies na tej stronie

EU Cookie Directive Module Information